Dobrovoljno vatrogasno društvo Čazma
1871. – 2021. godina
Uvod
Vatra je dobar sluga, ali loš gospodar stara je izreka kojom se pokazuje sve dobro i silina vatre koja je na korist i štetu čovjeka od njegova postanka. Vatra utječe i na razvoj ljudskih sposobnosti, znanja i razumijevanja prirode kada kao prirodna pojava oslobađa toplinu uz plamen i svjetlo u procesu gorenja. Loš je gospodar kada postaje požar. U požaru vatra zahvati sve što može gorjeti, uništava prirodu i civilizacijska dobra. Za zaštitu od požara davno nastaje vatrogastvo kao skup mjera i ustanova koje okupljaju obučene vatrogasce za organizaciju i gašenje požara.
Katastrofe kroz prošlost i povijest čovjeka i društva vezane su najčešće uz požare. Palež se koristi u ratovima za uništenje vojske i oružja, naroda, dobara i prostora, a požar može biti posljedica i neke prirodne pojave (udar groma). Učestali požari potaknuli su i osnivanje Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čazma koje je jedno od najstarijih vatrogasnih društava u Hrvatskoj. Društvo baštini znanje i vještine mnogobrojnih generacija koje su se kroz povijest borile s vatrom kada je ona bila loš gospodar.
Cijela je dalja prošlost nekada slavnog hrvatskog grada Čazme obilježena paležima. Kako vatra može biti loš gospodar, stanovnici ovoga prostora osjetili su davnih stoljeća, a naročito kada je grad spalila tatarska vojska 1242. i u apokalipsi 1559. g. kada ga je do temelja razrušila i popalila turska vojska te se nakon toga nikada više Čazma nije razvila i izgradila do srednjovjekovnog značaja.
Nakon višestoljetnog vojnog ustroja u okviru granice uz područja pod vladavinom Turaka, područje Čazme razvojačilo se 1871. godine. Organizirana je civilna vlast koja je u dobrima kojima je raspolagala i ljudstvu bila vrlo slična prijašnjoj vojnoj vlasti. Od vojnih je vlasti preuzet i način sprječavanja i gašenja požara. Naime, habsburški vladari su još u 18. st. propisali obvezni protupožarni red – oruđa i način djelovanja da bi se ugroza spriječila ili suzbila. Vatrogasni red – protupožarni propisi - Feuer Ordnung – propisivao je što sve mora imati svako domaćinstvo u pričuvi, kako graditi kuće te kako se svaka osob mora ponašati u slučaju požara. Ovaj zakon je propisivao i da općina mora imati u pričuvi za suzbijanje požara mnogo kanti napunjenih vodom te dugačke metle. Vatrogasni red iz 1768. g. propisivao je inspekcije dimnjaka koju su u domaćinstvima o sv. Jurju (23. travnja) i sv. Mihaelu (29. rujna) provodile ovlaštene osobe. Red je nalagao i postojanje patrolaca ili uzbunjivača – muškaraca koji su po određenom redu dežurali noću kako bi uočili požare ili neke druge nemile događaje u naselju.
Od Vojne je krajine općinsko poglavarstvo Čazme naslijedilo vatrogasnu ručnu štrcaljku nabavljenu 1863. godine, naslijeđena su i pravila preventivnih alata u svakom domaćinstvu za gašenje požara te djeluje Vatrogasno društvo. Prvi vatrogasni zapovjednik bio je općinski službenik Ivan Janković, a poljoprivrednik Ivan Žužić bio mu je zamjenik.
Tradicija vatrogastva u Čazmi i okolici
Tradicija vatrogastva u Čazmi i okolici
GMČ, Numizmatička zbirka; inv. br: NUM-79
Opis: Vatrogasno odlikovanje. Na okrugloj kolajni na aversu je ugraviran motiv kraljevskog grba s krunom na vrhu. Oko grba je kružno tekući natpis "SLUŽBOVNA KOLAJNA UTEMELJENA 1891.". Na reversu u sredini je amblem vatrogasnog šljema i dvije prekrižene sjekire, a uz rub je kružno tekući tekst "ZAJEDNICA HRV. SLAV. DOBROV. VATROG. DRUŠTAVA". Kroz ušicu okrugle kolajne provučena je mala karika, a kroz nju žicom je pričvršćena trokutasta vrpca motiva trobojnice.
ZANIMLJIVOST: Đuro Stjepan Deželić, javni djelatnik, književnik i publicist te otac hrvatskog vatrogastva korijene vuče iz Palančana pored Čazme. Naime, tamo su zabilježeni prvi od te obitelji Deželića: Grgur – seljak-graničar, Matija – seljak, Josip I. – seljak. Iz Palančana se u Ivanić-Grad doselio Josip II. (djed Đurin) – čizmar u Ivaniću, a tu je rođen i njegov sin Imbro (djed Velimirov) – krojač u Ivaniću. (…) Gjuro Stjepan Deželić, Velimirov otac, rođen 25. ožujka 1838. u Ivanić-Gradu, umro 28. listopada 1907. u Zagrebu (…). Javno predavanje Dr. Velimir Deželić stariji – rodoslov predaka i potomaka, izvor: https://www.slideshare.net/gordang/dr-velimir-deeli-stariji-rodoslov-predaka-i-potomaka
Osnivanje Dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Čazmi
U Županijskom zapisniku Bjelovarsko križevačke županije 1910. g. zabilježeno je da je 1871. g. u Čazmi osnovano Vatrogasno društvo, a službeno je registrirano 1895. godine. Veliki požar u kojem je izgorio imovni mlin u Čazmi, bio je povodom osnivanja Dobrovoljnog vatrogasnog zbora Čazma 6. siječnja 1889. godine. Osnivačkom sastanku u kući Nikole Gjungjenca prisustvuje 40 građana Čazme, a 37 se učlanjuje u Dobrovoljni vatrogasni zbor. Predsjednikom društva postaje ugledni trgovac Đuro Ašner, a zapovjednik Franjo Đunđenac. Nabavljena je nova oprema te odore, a održan je i prvi vatrogasni tečaj. Istovremeno je Općinsko poglavarstvo donijelo odluku o obveznoj prevenciji: držanju jedne ili više kaca napunjenih vodom i metli za gašenje požara. Nabavljeno je i 100 metara cijevi, troje ljestve, krampovi, budaci te vile za razvaljivanje.
Osnivanje Dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Čazmi
Fotografija je objavljena na str. 22 u knjizi Mihajlo Bradić: "110 godina DVD-a Čazma i vatrogastva Općine Čazma", 1981. g.; tisak, uvez, papir; 23,6 x 16 cm, opseg=116 stranica; GMČ, Zavičajna zbirka, inv. br. 7459
avers: crno-bijela, foto-papir; rukopis, tinta
fotografija: 14 x 10,1 cm; okvir 16,4 x 10,7 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/1
Franjo Gjungjenac, prvi vatrogasni zapovjednik u Čazmi. Do 1889. g. je polazio vatrogasni tečaj za podučavanje vatrogasaca. Dao je na raspolaganje Društvu jednu prostoriju u svojim gospodarskim zgradama za održavanje tečajeva za vatrogasce. koje je sam vodio zajedno s vatrogasnim časnikom iz Siska.
Početkom 1890-tih godina u Vatrogasnom su društvu nabavljena kola za prijevoz vode i vatrogasna truba za uzbunjivanje.
Općinsko poglavarstvo donosi odluku o preventivnim mjerama u sprječavanju požara, a patrolci noću stražare kako bi na vrijeme spazili požar i uzbunili ostale mještane.
savijanje, lim; lijevani metal, mesing,
28 x 12 cm
GMČ, Zbirka NOB, inv. br. NOB-14
Prva desetljeća djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Čazmi
Drugi predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog zbora Čazma od 1902. do 1911. godine bio je ing. Igor Prochaska, kraljevski kotarski geodet u Čazmi koji za svojega predsjedanja maksimalnim angažmanom nastoji unaprijediti vatrogasno društvo:
- nabavljen je novi ručni stroj za gašenje požara te mnogo metara cijevi,
- 1904. g. sagrađen je prvi vatrogasni dom DVD-a Čazma uz toranj osmatračnice,
- nabavljena je zastava Društva,
- vatrogastvo se brojčano i stručno uzdiglo.
Od 1902. do 1911. zapovjednici su bili Franjo Gjungjenac (do 1908. g.) i Đuro Vincek (od 1908. g.).
avers: crno-bijela fotografija, foto-papir; rukopis, tinta, tisak
revers: rukopis, tinta; tisak
fotografija: 9,1 x 5,8 cm; karton: 10,5 x 6,3 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/2
Prva desetljeća djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Čazmi
„Dom je bio gradjen od drveta, crijepom pokriven, a toranj takodjer drven pokriven daskama. Dom je imao spremište vel. 8 x 4 m, jednu sobu za dežurnog 4 x 2 m i sobu za predavanja 6 x 4 m. Toranj je bio visok 10 m. U gradnji su pomogli svi članovi, a pomogli su i ostali gradjani. Novčana sredstva sakupljena su kod gradjana a nešto je pomoglo i općinsko poglavarstvo. Gradjen je (Dom, op.a.) na mjestu gdje se nalazi zadružni dom (danas zgrada Centra za kulturu Čazma, op.a.), a zemljište je poklonila uprava Župne crkve. „ GMČ, Izvorni dokumenti, neinv. izvorni dokument broj od 28.1. do 28.11. GMČ, Zavičajna zbirka, inv. br. 7459, str. 24
Od 1912. do 1925. predsjednik Vatrogasnog društva bio je Mihajlo, Miško Bradić, stariji, a zapovjednik Đuro Vincek.
Do I. svjetskog rata Društvo se i kulturno uzdiže. Osnovan je tamburaški orkestar od 12 glazbenika koji nastupa u Čazmi i okolnim mjestima.
Izbijanjem Prvog svjetskog rata 1914. godine, većina je članova Vatrogasnog društva bila mobilizirana i otišla na ratišta diljem Europe. Rad Društva održavale su žene i starci. Tijekom ratnog razdoblja od 1914.—1918. godine u Čazmi su izbila samo 2 požara!
1919.—1933.
Nakon I. svjetskog rata slijedi obnova Društva kojoj najviše doprinosi Đuro Vincek, zapovjednik. Zgrada DVD-a je dotrajala te je valjalo graditi novu koja je dovršena 1927. g. Bila je veličine 120 četvornih metara, zidana od cigle i pokrivena crijepom. Zgrada je imala spremište i pomoćnu prostoriju. Dom čazmanskih vatrogasaca i novu zastavu Društva posvetio je 4. rujna 1927. g. čazmanski župnik Stjepan Štefanec. Na svečanosti su bili gosti iz drugih vatrogasnih društava te predstavnici vlasti. Do 1926. godine nabavljena je i oprema: 200 m cijevi i 30 novih kaciga za članove.
Nova zastava društva imala je crveno polje od svile na kojem su bila zlatovezom izvedena slova. U poslijeratnom su razdoblju požari bili češći, a zaredalo se i nekoliko vrlo kišnih proljeća uz velike poplave (1926. g. su bile dvije!)
1919.—1933.
Od 1926. do 1930. g. predsjednik DVD-a je bio Mihael Vitković, ravnajući učitelj u čazmanskoj školi. Zapovjednik je i dalje Đuro Vincek. U tome se razdoblju odvijao redovni rad Društva te se osposobljavalo nove članove za vatrogastvo. Društvo na čelu s uglednim i društveno aktivnim predsjednikom razvija kulturno umjetnički rad (osnovane su pjevačka i dramska sekcija), a sam je Vitković 1916. g. potaknuo osnivanje pjevačkog društva „Graničar”. Sve su ove skupine davale česte priredbe za građanstvo u Čazmi i okolici.
1926. g.
vezanje, platno; kovanje, slitina metala
medalja: promjer=2,99 cm ; masa=15 g
iGMČ, Numizmatička zbirka, nv. br. NUM-80
Početak 1930.-tih obilježile su velika gospodarska kriza i diktatura kralja Aleksandra koje su utjecale na rad društva jer se smanjio broj članova, a novi nisu pritjecali. Od 1930. do 1934. predsjednikom je DVD-a bio industrijalac Ivan Hagljan(suvlasnik ciglane u Čazmi), zapovjednik je bio Franjo Šepak, a tajnik Društva Nikola Pavlović. Od 1930. do 1933. nabavljena je suvremenija nova oprema od koje se ističe motorna štrcaljka marke Rosenbauer (jačina 18 KS, pribor i 100 m cijevi).
24. rujna 1933. godine održana je velika proslava 40. godišnjice Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čazma uz posvećenje nove motorne vatrogasne štrcaljke. Štrcaljku je posvetio čazmanski župnik i dekan Stjepan Štefanec.
1919.—1933.
oko 1914. g.
negativ: svjetlotisak, staklo, 29,4 x 16 cm, GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 5130
1933. g.
avers: crno-bijela, foto-papir
revers: otisak, tinta
8,23 x 13,75 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 8981
Oprema DVD-a polovinom 1930.-tih godina:
- dvije ručne i jedna motorna štrcaljka,
- dvoja zaprežna kola za prijevoz vode,
- dvoja cijevna kola,
- petere ljestve raznih veličina,
- 300 metara vatrogasnih cijevi,
- alat za razvaljivanje (hakle, krampovi)
- baklje za rasvjetu,
- pribor za prvu pomoć.
1934.—1937.
avers: crno-bijela, foto-papir; revers: rukopis, olovka; 8,7 x 13,6 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/4
avers: crno-bijela, foto-papir, revers: rukopis, olovka, 9 x 14,1 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/3
Unatoč dobroj opremljenosti, članstvo u DVD-u Čazma sredinom 1930-tih se osulo i trebalo je ponovo privući mlađe osobe za rad i osposobljavanje za gašenje požara koji su učestali naročito 1935. g. u doba djelovanja Jeftićevog četničkog pokreta potpomognutog redovnim žandarima u čazmanskom kraju.
Novi predsjednik Franjo Šepak — Vojvoda i zapovjednik Ivan Živica — Glomac, okupljaju 18 mladića i osposobljavaju ih za vatrogastvo. Nabavljene su im nove vatrogasne odore krojene po novim zakonskim odredbama (Zakon iz 1933. g.). Cjelokupna je oprema obnovljena i u potpunosti stavljena u funkciju.
Stariji članovi dobili su nova zaduženja te se u DVD uvode dužnosti domara, čuvara, spremištara, arhivara i dr.
U skladu sa zakonskim odredbama, DVD prekida praksu pokapanja svih pokojnika iz Čazme i okolice te sudjeluju samo u pogrebima svojih članova.
Sredinom 1930-tih Čazma je sjedište Vatrogasne župe koju čini 28 dobrovoljnih vatrogasnih društava Kotara Čazma, u kojima djeluje preko 3600 dobrovoljnih vatrogasaca, a o nizu aktivnosti i pokaznim vježbama koje se održavaju u Čazmi i Ivanić-Gradu, piše Jutarnji list. Osim toga, župsko vatrogasno vodstvo je tijekom rujna 1936. g. inspekcijski obišlo sva društva pregledavši opremu i blagajne.
1934.—1937.
1938.—1941.
Godine 1937. predsjednikom DVD-a Čazma postaje Oskar Kučan koji u Društvo dovodi mnogo mladeži, organizira vatrogasne tečajeve uz ispite te se osposobljavaju vatrogasni dočasnici (podoficiri), održavaju se brojne kulturne priredbe, a u Vatrogasni se dom uselila Hrvatska čitaonica Čazma (osnovana 1880. g.).
Pokrenut je osnutak limene glazbe za koju su se prikupljali prilozi u naturi i novcu te su kupljeni instrumenti i limena glazba započinje djelovati 1938. g. Zaslužan za osnivanje orkestra od 14 glazbenika je Miško Bradić ml. Glazba je svoje sugrađane iznenadila nastupom poslije polnoćke 1939., a prvi službeni nastup bio je na Silvestrovo, 31.12.1940. godine.
DVD Čazma je 1940. godine proslavilo 50. godišnjicu rada. Predsjednikom DVD-a 1941. g. postaje Ferdo Agatić. Počinje II. svjetski rat te članovi DVD-a Čazma odlaze u razne vojske.
avers: crno-bijela, foto-papir; revers: rukopis, tinta; otisak, tinta; 8,4 x 13,5 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/5
oko 1940. g.
crno-bijela, foto-papir
14,9 x 10,5 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. FOT-193/3
1938.—1941.
Tijekom II. svjetskog rata u Vatrogasni se dom smješta vojska Nezavisne Države Hrvatske koju je u noći između 14. i 15. listopada 1942. godine napao Moslavački partizanski odred. U toj je akciji Odred spalio dom u kojem je izgorjela cjelokupna oprema DVD-a te i čazmanska čitaonica (preko 10 tisuća knjiga!).
Najveći dio članova DVD-a Čazma pristupa antifašističkom pokretu. Od njih su šestorica poginuli tijekom 4 ratne godine.
Od vatrogasne opreme sačuvana je samo motorna štrcaljka koja je bila skrivena u kripti crkve sv. Marije Magdalene u Čazmi (14. travnja 1944.).
Ratnih je godina Čazma bila paljena više puta tako da kraj rata dočekuje kao veliko zgarište javnih zgrada i privatnih kuća.
Maleni broj članova DVD-a Čazma koji nisu sudjelovali u ratu često nisu smjeli izlaziti na intervencije gašenja požara. Spašaval su stanovništvo u lipnju 1942. godine od velikih poplava koje su zadesile Čazmu
Čerkezi su spalili 26. lipnja 1944. godine cijelu jednu ulicu u Čazmi.
U završnim ratnim operacijama II. svjetskog rata Čazma je još jednom teško stradala i bila popaljena.
1946.—1949.
Nakon II. svjetskog rata započinje obnova Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čazma. Počinje se nabavljati oprema koja se drži na raznim mjestima. Zapovjednik Ivan Živica Glomac organizira tečajeve za vatrogasce. Nabavlja se 60 m cijevi, vraća se ručna štrcaljka iz nekog sela kod Križa.
Nakon Agatića predsjedanje preuzima Milan Bačani koji je od svoje rane mladosti bio članom Društva. Od 1945. g. postao je i dužnosnik Vatrogasnog podsaveza, bio je zapovjednik, pa član Izvršnog odbora Vatrogasnog saveza Hrvatske i član Plenuma Vatrogasnog saveza Jugoslavije. Pomagao je DVD-u Čazma, ali i drugim društvima u okolici te je zaslužan za nabavu opreme i gradnju vatrogasnih domova u selima. Zapovjednik DVD-a Čazma u tom je razdoblju bio Ivan Živica, a kasnije Milan Šulek (u DVD-u od djetinjstva; bio je vatrogasni zapovjednik i Društvo je pod njegovim zapovjedništvom osvojilo mnogobrojna prva mjesta na vatrogasnim natjecanjima).
Dana 26. studenoga 1949. godine inicirana je gradnja novog vatrogasnog doma za koji je najprije trebalo odrediti lokaciju, a onda sakupiti novac za gradnju. Do 1951. g. određena je nova lokacija za dom u samom središtu Čazme (i danas se nalazi na tome mjestu), Šumarija je donirala građu, a dignut je kredit od 700 tisuća dinara kojim je—uz mnoge sate dragovoljnog rada svih članova i građana—dom stavljen pod krov 1951.g. Od 1950.-1951. predsjednik je bio Stjepan Vunić, a iza njega Dragan Bačani do 1952.g.
1950.—1959.
U razdoblju od 1952. do 1962. g. Dobrovoljno vatrogasno društvo je:
- sagradilo dom i stavilo ga u funkciju,
- osposobljeni su novi mladi vatrogasci,
- nabavljena je oprema: agregat, kombi navalno vozilo marke TAM uz agregat i cisternu, 22 m tlačnih cijevi, prijenosne ljestverastezače, troje ljestve kukače, 30 kompleta ljetnih i 30 kompleta zimskih odora, 30 kaciga, jedna međumješalica;
- ponovno okupilo limenu glazbu;
- imalo 35 članova operativne jedinice, 16 članica ženskog odjeljenja, 18 pionira i 21 glazbenika.
Godine 1959. organizirana proslava na kojoj je vatrogasni dom svečano stavljen u funkciju, Društvo je dobilo novu zastavu.
Predsjednik je u tom razdoblju bio Mihajlo Bradić uz zapovjednike Slavka Čižmeka i Nikolu Škopca
1950.—1959.
oko 1975. g.
avers: crno-bijela, foto-papir
revers: rukopis, tinta
12,45 x 10,5 cm
inv. br. 5750/21
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7258/9
1950.—1959.
avers: crno-bijela, foto-papir; rukopis, tinta, 8,6 x 13,5 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/8
avers: crno-bijela, foto-papir; rukopis, tinta, 10,3 x 14,7 cm,
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/36
8,5 x 11,8 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 5900/4
1960.—1969.
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/9
Od 1963. g. predsjednik DVD-a je Franjo Štajduhar nakon što je Mihajlo Bradić imenovan za doživotnog počasnog predsjednika DVD-a Čazma radi svojih zasluga u radu i ostvarenim rezultatima. Zapovjednik je bio Stevo Brnjanec.
Godine 1966. nabavljeno je novo vatrogasno vozilo, a 1969. g. vatrogasni kamion cisterna uz opremu i cijevine te vatrogasne odore, redovno je održavan i opreman vatrogasni dom, školovano je sedam mladih dočasnika; utemeljen je pomladak od 13 članova pod vodstvom Milana Golubića; nabavljen je i novi vatrogasni agregat Rosenbauer. Sav rad na održavanju opreme i zgrade bio je dragovoljan.
oko 1962. g.
R=4 cm, masa=28 g, debljina=0,16 cm
GMČ, Numizmatička zbirka, inv. br. 6570
10,4 x 15,1 cm, GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 5750/6
10,5 x 15,1 cm, GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 5739/54
1970.—1976.
Godine 1975. 32 člana DVD-a završavaju tečaj za vatrogasce, nabavljeno je terensko vozilo marke Land Rover, megafon, automatska razdjelnica, jedna muška i 4 ženske svečane odore, 22 svečane kape, dva penjajuća užeta.
Na groblju u Čazmi 1975. g. podignut je spomenik palim i umrlim vatrogascima DVD-a Čazma.
Godine 1976. uređuje se dom, nabavlja oprema, u garaže je uvedeno centralno grijanje, uređen sanitarni čvor; od opreme su nabavljene mehaničke ljestve dužine 23 m, prikolica za agregat, 1 spusnica, 2 izolacijska aparata, dvije međumješalice, 2 mlaznice za laku pjenu i jedna kombinirana.
10,4 x 15,6 cm; crno-bijela, foto-papir; razvijanje, folija; 9 x 13,9 cm; GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 5750/11
avers: crno-bijela, foto-papir; revers: rukopis, tinta
10,1 x 10,4 cm; GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/29
7,85 x 12,68 cm; GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/12
7,7 x 12,7 cm; GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/16
1977.—1979.
revers: rukopis, tinta; 8,1 x 14,69 cm; GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/21
lijevanje, bronca, 9 x 9 cm; medalja: masa=133 g, debljina=0,32 cm; GMČ, Numizmatička zbirka, inv. br. D-14
Godine 1979. DVD Čazma sudjeluje na proslavi 100. godišnjice Gasilskog društva Šoštanj (Slovenija) te se bratimi s ovim društvom.
Krajem 1970-tih DVD održava niz vježbi, nekoliko pokaznih za građanstvo te vježbe nakon uzbune; nabavlja opremu: osobnu za vatrogasce (kacige, užad, odore, akumulatorski lampaši, cipele, kravate, rukavice, opasači), tlačne cijevi, 1 muljača za ispumpavanje vode, radio stanice za vezu, itd. Nabavljena je autocisterna FAP-7500 litara te monitor bacač vode i pjene. DVD se posvećuje preventivnom djelovanju pregledom hidranata te vatrogasne opreme u gospodarskim i obiteljskim objektima.
DVD Čazma 1979. g. sudjeluje na lokalnim i državnim takmičenjima.
1980.—1985.
Početkom 1980-tih pripremana je 110. obljetnica Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čazma za koju je tiskana monografija Društva. Tekst je pripremio Mihajlo Miško Bradić.
GMČ, Zavičajna zbirka, inv. br. 7459
kovanje u zatvorenom kalupu, bojanje, lemljenje, metal (mjed, nikal), boja; značka: promjer=1,952 cm ; igla: visina=3,168 cm; visina=4,159 cm
GMČ, Zbirka značaka, inv. br. 7000/85
avers: crno-bijela, foto-papir, revers: rukopis, tinta
8,98 x 15,08 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/24
1.2.1982. g.
offset tehnika otiska, novinski papir; 7,5 x 15,4 cm
GMČ, Zavičajna zbirka, inv. br. 8520/44
GMČ, Zavičajna zbirka, inv. br. 7459
1980.—1985.
1976. g.
avers: crno-bijela, foto-papir, 13,97 x 9,08 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 7639/15
Limena glazba DVD-a Čazma proslavila je svoju 45. godišnjicu djelovanja 1983. godine prigodnim programima te tiskanom monografijom.
1983. g.
avers: crno-bijela, foto-papir; revers: rukopis, tinta
12,5 x 10,5 cm
GMČ, Zbirka fotografija, inv. br. 5750/20
GMČ, Zavičajna zbirka, inv. br. 7724/2
Fond DVD Čazma
Fond DVD Čazma
1982.—1985.
DVD Čazma 1982. i 1983. godine osposobljava nove članove te preventivno djeluje u domaćinstvima i poduzećima.
Od 1983. do 1988. godine predsjednik Društva je Josip Radanović, a zapovjednik Milenko Škopac. DVD redovito radi, učlanjuje veći broj mladih ljudi i povećava svoje stručne i materijalne resurse.
Kup Moslavine kao natjecanje vatrogasnih postrojbi s područja Moslavine ustanovljen je 1985. godine te prerasta u tradicionalnu manifestaciju.
Kraj 1980—tih – kraj 1990-tih
Od 1988. do 2001. g. predsjednik DVD-a Čazma je Nikola Bočkor, a zapovjednik Milenko Škopac.
Godina 1990. i 1991. uređuje se zgrada vatrogasnog doma.
Tijekom Domovinskog rata 1991./1992. g. u domu DVD Čazma je smještena Hrvatska vojska, a kasnije prognanici iz Hrvatske i izbjeglice iz Bosne i Hercegovine (do 1996.g.).
Uređuje se 1992. i 1993. g. velika sala u vatrogasnom domu.
Posredstvom DVD-a Čazma doprema se humanitarna pomoć iz Austrije 1991. i 1992. godine u vrijednosti od 100.000 DM.
120. obljetnica Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čazma obilježena je 19.9.1993. g. Društvo dobiva novu zastavu kojoj kumuje poduzeće Čazmatrans.
Fond DVD Čazma
Kraj 1980—tih – kraj 1990-tih
Tijekom Domovinskog rata članovi DVD-a su redovito dežurali, a Društvo je bilo u stanju pojačane pripravnosti. Sami članovi su bili na ratištu.
Vatrogasno natjecanje Memorijal Miško Bradić ustanovljeno je 1995. g. u čast zaslužnog člana i doživotnog počasnog predsjednika DVD-a Čazma.
Ekipa muške mladeži DVD-a Čazma (od 12 do 16 godina starosti) osvojila je 2. mjesto na državnom natjecanju u Rijeci 1996. g.
33 vatrogasca s uspjehom završavaju tečaj za ispitane vatrogasce 1997. g.
Ekipa ženske mladeži DVD-a Čazma osvojila je peto mjesto na državnom natjecanju u Čakovcu 1998. g.
Fond DVD Čazma
DVD Čazma u 21. stoljeću
Pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Zlatka Tomčića Dobrovoljno vatrogasno društvo Čazma proslavilo je svoju 130. obljetnicu uz prisustvo pokrovitelja te mnoga prijateljska društva i predstavnike vatrogasnih zajednica.
Fond DVD Čazma
Fond DVD Čazma
DVD Čazma u 21. stoljeću
Nakon velike proslave 130. godišnjice DVD-a Čazma, Društvo je nastavilo vrijedno raditi, nabavljati opremu i osposobljavati nove vatrogasce. U narednim je godinama nabavljena vrijedna oprema financirana iz raznih izvora, a Društvo je ostvarilo i niz poslovnih uspjeha na tržištu uslugama zaštite od požara.
Kupljeno je 2004. g. interventno vozilo, a nastavljeno je intenzivno osposobljavanje ljudstva za zaštitu i spašavanje.
Javna vatrogasna postrojba Grada Čazme osnovana je 2005. godine. U njoj su zaposleni vatrogasci stasali u Dobrovoljnom Vatrogasnom društvu Čazma. Javna vatrogasna postrojba sve do 2020. godine djeluje u Vatrogasnom domu DVD-a Čazma te koristi i njegove bogate resurse za gašenje požara te spašavanje ljudi i dobara.
DVD Čazma u 21. stoljeću
Od 2001. g. predsjednica DVD-a Čazma bila je Gordana Diktić, zatim su slijedili predsjednici: Ivan Franješ, Milenko Škopac, Marijan Golubić, Milovan Otrožan, Željko Bačani i Filip Bart. Nabavlja se oprema, popravlja vatrogasni dom, preventivno se djeluje, osposobljavaju se vatrogasci i usavršavaju u znanjima i vještinama, sudjeluju na nizu natjecanja od lokalne do državne te Javna vatrogasna postrojba i na međunarodnoj razini.
Održana je 2013. godine velika proslava 140. godišnjice Dobrovoljnog vatrogasnog društva, a 2014. godine 20. godišnjica Vatrogasne zajednice Grada Čazme i 10. godišnjica Javne vatrogasne postrojbe Grada Čazme.
DVD Čazma u 21. stoljeću
Povelja o bratimljenju između DVD-a Čazma i DVD-a Primošten
U nedjelju, 21.12.2014. godine, u domu DVD-a Čazma u Čazmi, Ul. A. Vulinca 1, s početkom u 13h, bit će svečano potpisana Povelja o bratimljenju između DVD-a Čazma i DVD-a Primošten.
Događaju će prisustvovati načelnik Općine Primošten, Stipe Petrina i čazmanski gradonačelnik Dinko Pirak.
Po potpisivanju Povelje, održat će se tradicionalni godišnji domjenak DVD-a Čazma.
Izvor: https://www.cazma.hr/vijesti/povelja-o-bratimljenju-izmedu-dvd-a-cazma-i-dvd-a-primosten/
Dobrovoljni i profesionalni vatrogasci Grada Čazme pomagali su u svim katastrofama koje su se događale na području Grada, susjednih općina te Republike Hrvatske: poplave, požari, razne nesreće, potresi . . .
Uz to je posljednjih nekoliko godina DVD Čazma temeljito uredio svoj dom. I dalje vrijedno radi u obučavanju djece i mladeži. Sudjeluje na vatrogasnim natjecanjima i ispunjava svoje ciljeve.
GMČ, Fototeka, Zgr-77/1
ZAJEDNICE VATROGASNIH UDRUGA KOTARA, OPĆINE I GRADA ČAZME
Rani osnutak DVD-a Čazma potaknuo je osnivanje i drugih vatrogasnih društava na području današnjeg Grada Čazme. Dobrovoljna društva do II. svj. rata na području nekadašnje Općine Čazma djelovale su zajednički u Vatrogasnoj župi. Vatrogasni podsavez Kotara Čazma osnovan je 25. svibnja 1949., a djelovao je sve do ukidanja Kotara Čazma (1955.g.). Nakon osnivanja obuhvaćao je 28 dobrovoljnih vatrogasnih društava iz općina Čazma, Ivanić Grad, Kloštar Ivanić, Križ i Štefanje. Prvi je predsjednik bio Ivan Živica, a zapovjednik Milan Bačani. Odmah je organizirana škola za vatrogasne časnike od kojih su 32 uspješno završili školovanje. Od 1950. g. predsjednik Podsaveza je do 22.12.1955. g. Mihajlo Miško Bradić, a zapovjednik Milan Bačani. U trenutku likvidacije Vatrogasnog podsaveza Kotara Čazma, na prostoru koji je Podsavez pokrivao djelovalo je ukupno 40 vatrogasnih društava za koje je nabavljena suvremena oprema. Podsavez je sa svojim predstavnicima sudjelovao na brojnim kongresima i proslavama u Hrvatskoj i Jugoslaviji.
avers: crno-bijela, foto-papir; rukopis, tinta; 8,6 x 13,5 cm
GMČ, ZF, inv. br. 7639/8
avers: crno-bijela, foto-papir; revers: rukopis, tinta, olovka; 7,9 x 12,8 cm
GMČ, ZF, inv. br. 7639/37
ZAJEDNICE VATROGASNIH UDRUGA
Vatrogasni odbor Općine Čazma osnovan je 28.12.1955. g. učlanjenjem 24 DVD-a s područja Općine Čazma u ovaj Odbor. Predsjednik je bio Mihajlo Miško Bradić, zapovjednik Milan Bačani. Odbor je okupljao slijedeća Društva (u zagradi je navedena godina osnutka istog): Blatnica, Bojana (1952.), Cerina (1928.), Čazma (1871.), Dapci (1927.), Daskatica, Draganac Gornji (1927.), Draganac Donji (1933.), Laminac, Lipovčani (1942.), Marčani (1956.), Martinac (1929.), Miklouš (1927.), Milaševac (1933.), Opčevac—Palančani (1941.), Pobjenik (1929.), Prnjarovac (1953.), Siščani (1932.), Staro Štefanje, Šušnjara, Vagovina (1956.), Vrtlinska (1952.), Vučani (1951.) i Zdenčec (1955.). Godine 1963. osnovano je Dobrovoljno vatrogasno društvo u Komuševcima.
Budući da je rukovodstvo bilo isto kao u Vatrogasnom podsavezu Kotara Čazma, rad u Vatrogasnom odboru Općine Čazma odvijao se na isti način. Planiralo se i ostvarilo dobro osposobljavanje većeg broja ispitanih vatrogasaca, bolničara te rukovodećeg osoblja (tajnik, blagajnik), osnivanje ženskih, omladinskih i pionirskih sekcija, a najveći je cilj bio dobro opremanje postojećih vatrogasnih društava koja su pokrivala cijelo područje tadašnje čazmanske Općine.
avers: crno-bijela, foto-papir; rukopis, tinta; revers: rukopis, tinta, olovka; 9 x 14 cm GMČ, ZF, inv. br. 7639/39
avers: crno-bijela, foto-papir; revers: rukopis, tinta, olovka; 9,7 x 14,6 cm
GMČ, ZF, inv. br. 7639/42
ZAJEDNICE VATROGASNIH UDRUGA
Od Vatrogasnog odbor Općine Čazma i Ivanska 1. travnja 1962. g. osnovan je jedinstveni Vatrogasni savez Općine Čazma. Sada se odbor sastoji od 38 DVD-a i 1460 članova koji su raspoređeni u 10 požarnih jedinica: Čazma, Dapci, Cerina, Miklouš, Draganac, Štefanje, Narta, Ivanska, Berek i Petička.
Do 1977. g. broj članova se povećava na 2410. Vatrogastvo se financira na razne načine doprinosima iz poduzeća, poljoprivrede te osiguravajućih zavoda.
Godine 1997. ugašen je Vatrogasni savez i osnovana Vatrogasna zajednica Grada Čazma koja koordinira radom svih vatrogasnih društava na području Grada Čazme. Zajednica vrijedno djeluje i danas.
avers: crno-bijela, foto-papir; rukopis, tinta; revers: rukopis, tinta, olovka; 9 x 14 cm GMČ, ZF, inv. br. 7639/39
avers: fotografija u boji, foto-papir; osobni arhiv D. Turk
Zaključak
Tijekom stoljeća i pol djelovanja, Dobrovoljno vatrogasno društvo Čazma ostavilo je dubok trag u zajednici. Generacije ljudi gradili su međusobno povjerenje stradalnika i onih koji prvi pritječu u pomoć u slučaju bilo kakve nesreće. U maloj sredini su to vatrogasci osposobljeni za brzo reagiranje u kriznim situacijama.
Ono što je odredilo ciljeve DVD-a Čazma od početka njegova djelovanja je ustrajnost u preventivi požara i drugih nepogoda koje se donekle mogu predvidjeti. U tom cilju su svoje članove uvježbavali i osposobili za suzbijanje ili ublažavanje posljedica nesreća.
U DVD-u Čazma osposobljavanje započinje od dječjeg uzrasta i nastavlja se tijekom cjelokupnog članstva u tome Društvu. Pomoć su i razna sredstva kojima se djeluje u gašenju požara, sprečavanju poplava i sl., a koje DVD Čazma redovito nabavlja i brine o njima u zgradi vatrogasnog doma u središtu Čazme. Uređuje i svoju zgradu, nabavlja vozila, osobnu opremu i sve što suvremeno doba nudi u tehničkom pogledu.
Iako dugo djeluje Javna vatrogasna postrojba Grada Čazme, dobrovoljno vatrogastvo nije izgubilo na važnosti. Dapače, u ovim je okolnostima se izdiglo jer naglašava duboko humanitarni karakter ove plemenite djelatnosti i Društva.
Za pripremu izložbe korišteni su fondovi Gradskoga muzeja Čazma koji redovito sakuplja, obrađuje i čuva dokumente i predmete vezane uz djelovanje DVD-a Čazma. Razlog tome je 150 godišnje postojanje Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čazma koje je nadživjelo sve promjene društvenog, političkog i gospodarskog uređenja, dva svjetska i Domovinski rat, godine kriza i prosperiteta te opstalo kao najdugotrajnije humanitarno, dobrovoljno i najtrofejnije natjecateljsko društvo u Gradu Čazmi.
IMPRESSUM IZLOŽBE GRADSKOG MUZEJA ČAZMA
Dobrovoljno vatrogasno društvo Čazma
1871. – 2021. godina
Organizator izložbe i izdavač
Gradski muzej Čazma
Za organizatora i izdavača
Jadranka Kruljac Sever
Autorica izložbe i teksta
Jadranka Kruljac Sever
Suradnici u pripremi
DVD Čazma
Grafički dizajn
Jadranka Kruljac Sever, Željko Bilandžija
Čazma, 2021.
Ova izložba 2021. g. realizirana je financijskim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Čazme.