Prijelaz na sadržaj
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Od Narodnog sveučilišta
do
Centra za kulturu

(1964. - 2024.)

Autorica izložbe: Marina Junger Sokolović,
Čazma, 2024. godine

Uvod

Centar za kulturu (2007.) pravni je sljednik ustanova Centar za kulturu “Slavko Kolar“ Čazma (1992.), Narodno sveučilište „Slavko Kolar“ Čazma (1969.), Narodno sveučilište Čazma (1964.) koje je osnovala Skupština općine Čazma 2. ožujka 1964. godine Rješenjem br. 010-37/64-1 i ustanove Narodni muzej Čazma kojeg je osnovao Narodni odbor Općine Čazma svojim Rješenjem br. 01-1445/1961 od 24. ožujka 1961. godine.

Prema svojem Statutu Centar za kulturu neprofitna je javna ustanova koja obavlja djelatnosti kulture sukladno Zakonu o ustanovama i Zakonu o muzejima i Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi te osnivačkom aktu.

Djelatnost Centra obuhvaća muzejsku djelatnost, galerijsko-izložbenu djelatnost, kino-prikazivačku djelatnost, organiziranje i promicanje svih oblika kulturno-umjetničkog stvaralaštva, nakladničku djelatnost, organiziranje glazbenih, filmskih i drugih kulturno-umjetničkih programa, vlastite produkcije ili u suradnji s drugim ustanovama, informatičko opismenjavanje mladeži, djece i odraslih, organiziranje tečajeva učenja sviranja pojedinih glazbenih instrumenata, tečajeva stranih jezika i slično te djelatnost javnog informiranja.

Djelatnost Muzeja, kao organizacijske jednice Centra, obuhvaća muzejsku i galerijsko-izložbenu djelatnost koja je ujedno osnovna djelatnost Centra.


OPĆINSKO NARODNO SVEUČILIŠTE U ČAZMI
2. ožujka 1964. godine

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Odluka o osnivanju Općinskog Narodnog sveučilišta u Čazmi donesena na 11. sjednici općinskog vijeća i Vijeća radnih zajednica održanoj 2. ožujka 1964. godine
(DABJ-39-1964-11-113)

Počeci Narodnog sveučilišta

Već u samoj općinskoj odluci napisane su zadaće novoosnovanog sveučilišta. Prije svega ono organizira kulturno-političko, društveno-ekonomsko i vanarmijsko obrazovanje i usavršavanje radnih ljudi putem tečaja, seminara, predavanja, prikazivanja filmova, prikazivanja kulturno-umjetničkih djela, organiziranja Općinske biblioteke i čitaonice, domaćinskog prosvjećivanja, kao i ostalih oblika rada na obrazovanju. Sredstva su trebala biti osigurana po odredbama općeg Zakona o financiranju školstva iz sredstva općine, ali i iz vlastitih sredstava.

Do postavljanja upravitelja sveučilišta vršiocem dužnosti imenovan je Marko Šiprak, magistar farmacije iz Čazme.


Konstituirajuća sjednica savjeta Narodnog sveučilišta Čazma održana je 12. rujna 1964. godine. Predsjednik savjeta bio je Josip Volf, upravitelj i zapisničar Lovro Dujnić, a upravni odbor činili su Stanko Obrst, Marko Šiprak, Stevo Konjević i Ivana Curiš koja je bila ujedno i prva predsjednica Upravnog odbora. Statut je donesen 22. rujna 1964. godine na sjednici Savjeta Narodnog sveučilišta, a dan ranije ga je usvojio i Upravni odbor.


NARODNO SVEUČILIŠTE ČAZMA
26. rujna 1964. godine

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Rješenje o osnivanju Narodnog sveučilišta Čazma doneseno na 18. sjednici Općinskog vijeća i Vijeća radnih zajednica održanoj 26. rujna 1964. godine
(DABJ-39-1964-18-039)

Počeci Narodnog sveučilišta

Donošenjem rješenja o osnivanju Narodnog sveučilišta 26. rujna 1964. godine prestala je vrijediti odluka o osnutku Općinskog Narodnog sveučilišta u Čazmi. Zadaće sveučilišta ostale su iste kao i u odluci.

Vršitelj dužnosti upravitelja Narodnog sveučilišta Marka Šipraka u rujnu 1964. godine zamijenio je Lovro Dujnić, prvi upravitelj sveučilišta. Lovru Dujnića zamijenio je Viktor Vidović.

Rješenje o postavljanju direktora Narodnog sveučilišta
Čazma iz 1964. godine (DABJ-39-1964-18-079)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Počeci Narodnog sveučilišta

Već na konstituirajućoj sjednici savjeta Narodnog sveučilišta bilo je govora o pronalasku prostora u kojem bi sveučilište djelovalo, odnosno o preuzimanju Doma kulture, ali i o otvaranju knjižnice i o kinofikaciji. U početku direktor sveučilišta Lovro Dujnić radio je u istoj kancelariji kao i tajnik DVD-a.

Upravni odbor 27. studenog 1964. godine donio je odluku o preuzimanju Doma kulture i kina „Garić“ od Komunalne ustanove Čazma.

Dom kulture je preuzet 1. siječnja 1965. godine, a kino „Garić” 1. veljače 1965. godine.

Rješenje o davanju na korištenje doma kulture i zemljišta Narodnom sveučilištu Čazma od 1. veljače 1968. godine
(DABJ-39-1968-01-032)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Rješenje Općinskog suda u Čazmu, Zemljišno knjižni odjel o novoj uknjižbi zgrade Doma kulture i dvorišta od 20. rujna 1968. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

Počeci Narodnog sveučilišta

Iz prvog izvještaja kojeg je sastavio direktor Lovro Dujnić 1964. godine možemo saznati nešto više o samim počecima Narodnog sveučilišta. Osnovana je sekcija za narodnu obranu unutar koje su od 15. rujna do 3. listopada održana predavanja uz prikazivanje nastavnih filmova. Knjižnica i čitaonica nije otvorena zbog toga što nije bilo knjižničara, a škola za osnovno obrazovanje odraslih i politička škola zbog nedovoljno prijavljenih. Veliki broj predavanja po selu također nisu provedena. Održana je škola za visoku kvalifikaciju vozača motornih vozila organizirana u suradnji s Automoto društvom iz Bjelovara te ekonomska škola knjigovodstvenog smjera u suradnji s Prehrambenim tehnološkim institutom iz Zagreba. Održano je 70 predstava igranih filmova u većim selima, dva nastupa ansambla. Zbog niske cijene ulaznica, neuređenosti kina i činjenice da se prostor koristi za različite potrebe stanovništva, kino ne pokriva troškove poslovanja iako se filmovi prikazuju čak četiri puta tjedno. Osim za radno mjesto direktora, raspisani su natječaji i za radna mjesta knjižničara, kinooperatera, režisera i čistača.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izvještaj o radu direktora Narodnog sveučilišta Čazma Lovre Dujnića za period od 1. rujna 1964. do 1965. godine
(DABJ-39-1965-32-025)

Počeci Narodnog sveučilišta

Tijekom 1966. godine svoje školovanje pri sveučilištu započela je prva generacija „šupovaca” – učenika Škole učenika u privredi (ŠUP) – područno odjeljenje. Djelovala je i auto-moto sekcija, Saobraćajna tehnička škola te seminar obrazovanja odnosno seminar za kvalifikacije (TPM). U planu za 1967. godinu nalazilo se uređenje kina u Ivanskoj, adaptacija zgrade sveučilišta, uređenje kino dvorane i proširenje knjižnice.

Knjižnica je trebala biti Centralna općinska knjižnica, odnosno knjižni fondovi pojedinih osnovnih škola trebali su ući u jedinstveni knjižni fond centralne knjižnice i biblioteke u Čazmi.

Stalni zaposlenici bili su Anđelka Bočkor (šefica računovodstva), Branka Stanišić (učiteljica u Školi učenika u privredi, u slobodno vrijeme radila je u knjižnici), Katica Kostadinovski (čistačica) i Viktor Vidović (direktor). Honorarni zaposlenici bili su Radojka Mrazović (blagajnica), Josip Antolović i Stojan Kostadinovski.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Prvi „šupovci““, Večernji list, 8. srpnja 1994. godine (Arhiva Centra za kulturu Čazma)

Počeci Narodnog sveučilišta

Ideja o pokretanju radio-stanice pri sveučilištu iznijeta je još 1967. godine na sjednici Radne zajednice Narodnog sveučilišta. Emitiranje programa Radio Čazme započelo je 4. srpnja 1968. godine. Prvi spikeri i novinari bili su vanjski suradnici i čazmanski gimnazijalci, a tehničar Josip Antolović.

Direktor Narodnog sveučilišta Viktor Vidović 1968. godine na sastanku Radne zajednice sveučilišta iznio je ideju kako bi se radio-stanica trebala baviti poljoprivredom, odnosno da bi novinari trebali izlaziti na teren. Zbog tog je uz urednika Barbarića angažirana „Jagica iz Općine“ koja je imala više iskustva u poljoprivredi.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „U eteru – 26 godina”, Večernji list, 4. srpnja 1994. godine (Arhiva Centra za kulturu Čazma)

NARODNO SVEUČILIŠTE „SLAVKO KOLAR” ČAZMA
6. lipnja 1969. godine

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Prijepis rješenja o davanju suglasnosti na Odluku Upravnog odbora Narodnog sveučilišta u Čazmi o promjeni imena

(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

70-ih godina – Školski centar

U školskoj godini 1972./73. unutar sveučilišta formiran je Školski centar za obrazovanje metalskih zanimanja koji se sastojao od Opće srednje škole i Škole za kvalificirane radnike metalske struke.

U Općoj srednjoj školi obrazovanje je trajalo dvije godine, bio je to pripremni stupanj obrazovanja, dok u Školi za kvalificirane radnike metalske struke jednu završnu godinu i to za zanimanja bravar, strojobravar, kovač, instrumentalac, alatničar, automehaničar, modelator, autolimar, varilac, vodoinstalater, mehaničar, poljoprivrednik strojeva, monter plina i urar.

Vršiteljica dužnosti direktora bila je prof. Ana Cerovečki.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Jadranka Jurenac, “Srednje obrazovanje metalskih radnika”, Glas komune, lipanj 1978. godine, broj 8.
(GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 7908)

70-ih godina – Školski centar

Obrazovna djelatnost osamostalila se 1976. godine kada je osnovan zasebni Školski centar Čazma. Ugovor između Narodnog sveučilišta zastupljenog po direktoru Viktoru Vidoviću i Školskog centra Čazma zastupljenog po direktoru u osnivanju Stevi Konjeviću o prijenosu djelatnosti srednjoškolskog obrazovanja omladine metalske struke, prostora, sredstava, kadrova i obaveza potpisan je 15. studenog 1976. godine.

Direktor Stevo Konjević od sveučilišta je preuzeto ukupno šest odjeljenja, a 13 radnika postali su zaposlenici Školskog centra – Branka Stanišić, Ana Cerovečki, Stevo Konjević, Franjo Stanko, Jozo Tomšić, Nikola Čačić, Stjepan Krešić, Ivanka Kareš, Sonja Đuričić i Marija Bogojević. Zaposleni su i Đurđa Sudar kao knjigovođa, te Marica Ruklić i Nada Kašner kao čistačice.


70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje, Centar za informiranje i Zajedničke službe

Zbog odvajanja Školskog centra kao samostane organizacije, 1977. godine potpisan je novi Samoupravni sporazum o udruživanju rada radnika. Njime se djelatnost sveučilišta organizirala u okviru tri radne jedinice: Centar za kulturu i obrazovanje, Centar za informiranje i Zajedničke službe.

U Centru za kulturu i obrazovanje provodili su se programi osnovnog obrazovanja odraslih, auto-škole, programi osposobljavanja za potrebe općenarodne obrane (ONO) i društvene samozaštite (DSZ), zaštite na radu, muzičke škole, programi osposobljavanja individualnih poljoprivrednika (I. stupanj), te kina i kinofikacija, knjižnice i čitaonice te programi kulturnih priredbi.

Centar za informiranje činili su Radio Čazma i list Glas komune.

Zajednički službe bile su tehničke prirode, obuhvaćale su poslove spremačice i računovodstva.

Krajem 70-ih godina na čelo sveučilišta dolazi Zvonko Marinić.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Popis zaposlenika tijekom referenduma radnika o donošenju novog statuta 1978. godine (Arhiva Centra za kulturu Čazma)

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Osnovno obrazovanje odraslih

Program osnovnog obrazovanja i osposobljavanja realizirao se u suradnji s Radničkim sveučilištem „Petar Biškup-Veno“ iz Bjelovara. Odjeljenje je postojalo je u Ivanskoj i u Čazmi, a obuhvaćalo je polaznike od 5. do 8. razreda. Upisi polaznika odvijali su se u suradnji sa Samoupravnom interesnom zajednicom (SIZ) za zapošljavanje, a financiranje putem republičkog SIZ-a osnovnog obrazovanja i SIZ-a osnovnog obrazovanja Općine Čazma.

Rukovoditelj Centra za kulturu i obrazovanje Narodnog sveučilišta bila je Ankica Sušić.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Popis predmeta i nastavnika u osnovnom obrazovanju 1979. godine (Arhiva Centra za kulturu Čazma)

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika polaznika Osnovnog obrazovanja odraslih od 1975. do 1980. godine (DABJ 1979-1.8.1.-NS SK_004072)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Odrasli u „malim” klupama”, Večernji list, 26. listopada 1979. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8516/143)

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Auto-škola

Voditelj auto-škole u okviru Narodnog sveučilišta „Slavko Kolar” bio je Milivoj Jakšić.

Auto-škola održavala je programe osposobljavanja vozača A i B kategorije, vozača poljoprivrednih traktora i vozača bicikla s motorom. Osim privatnih osoba, i radne organizacije poput Čazmatransa slale su svoje radnike na osposobljavanje za vozača.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika polaznika osposobljavanja za vozače vozila na motorni pogon auto-škole od 1975. do 1980. godine
(DABJ 1979-1.8.1.-NS SK_004074)

Polaganja ispita za traktoriste u Auto-školi Narodnog sveučilišta "Slavko Kolar" u Čazmi 15. srpnja 1978.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Polaganje ispita (GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 7967/3)
Polaganje ispita
(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 7967/1)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Polaganje ispita
(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 7967/2)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Različiti programi i osposobljavanja

Unutar Centra za kulturu i obrazovanje provodili su se i programi osposobljavanja za potrebe općenarodne obrane (ONO) i društvene samozaštite (DSŽ) u suradnji sa Sekretarijatom za narodnu obranu općine Čazme. Tu su se provodila još i osposobljavanja individualnih poljoprivrednika-ratara koja su realizirana u suradnji s republičkim SIZ-om (RSIZ) za unaprjeđenje poljoprivrede i Poljoprivrednom školom Križevci. Imao je svoje odjeljenje u Lamincu i u Ivanskoj. Zaštitu na radu provodili su vanjski suradnici.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika polaznika za potrebe ONO i DSZ od 1975. do 1980. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika polaznika osposobljavanja individualnih poljoprivrednih proizvođača-ratara za razdoblje od 1975. do 1980. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika statistike zaštite na radu za razdoblje od 1975. do 1980. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Osnovna muzička škola

Osnovna muzička škola s radom je započela 1. travnja 1979. godine u okviru Centra za kulturu i obrazovanje Narodnog sveučilišta. Cilj Muzičke škole bilo je stvaranje uvjeta za otvaranje redovnog odjeljenja Osnovne muzičke škole u suradnji s Muzičkom školom „Vatroslav Lisinski“ iz Bjelovara. U toj pripremnoj fazi sudjelovao je 81 učenik. Nakon ispunjavanja svih uvjeta 1. rujna 1979. godine započelo je s radom odjeljenje od 41 učenika Osnovne muzičke škole i odjeljenje od 9 učenika polaznika muzičkog tečaja. Osnovan je i mješoviti zbor učenika Opće srednje škole od 50 članova te zbor malih harmonikaša od polaznika Osnovne muzičke škola.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Veliko zanimanje za glazbu. U Čazmi se otvara muzička škola u sastavu Narodnog sveučilišta „Slavko Kolar““, Večernji list, 14. rujna 1979. godine

(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8516/110)

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Kinoprikazivačka djelatnost

U izvještajima o radu redovito se ističe kako je kino medij koji na području komune djeluje najduže zbog čega je potrebno ulagati u njegov rad. Kino je djelovalo samo u Čazmi, iako se planiralo pokretanje stalnog kina i u Ivanskoj, a povremenog u svakoj mjesnoj zajednici ili selu komune. Nedovoljni broj posjetitelja i visoka najamnina filmova doveli su do deficitarnosti kina zbog čega se razlika u financiranju nadoknađivala novcem SIZ-a za kulturu i informacije općine Čazma.

Tijekom godina predlaže se osnivanje kluba prijatelja filma radi podizanja filmske kulture, naročito među omladinom. U planu je bilo i zapošljavanje kinooperatera koji bi radio s pokretnim kinom i kinom u Čazmi, ali i koji bi prevozio knjige u pokretnoj knjižnici.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika broja prikazanih filmova za period od 1975. do 1980. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Kulturne priredbe

U kino dvorani Narodnog sveučilišta gostovale su kazališne kuće i to najčešće Regionalno kazalište „Virovitica“, održavali su se koncerti, priredbe, smotre folklora, odnosno nastupi KUD-ova. Nisu samo kazališta dolazila u Čazmu, već su i Čazmanci organizirano odlazili na kazališne priredbe u Zagreb.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Velika smotra“, Večernji list, 15. svibnja 1979. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8516/17)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Gostovanje“, Večernji list, 23. listopada 1979. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8516/138)

70-ih godina - Centar za kulturu i obrazovanje

Knjižnica i čitaonica

U izvještajima o radu se tijekom godina redovito ističe premali postotak knjiga na broj stanovnika čazmanske općine u odnosu na republički prosjek.

Zanimljivo je spomenuti kako je u planu za 1979. godinu napisano mogućnost organiziranja stalne manifestacije vezane uz književnika Slavka Kolara. Današnja ravnateljica Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma Vinka Jelić Balta manifestaciju Dani Slavka Kolara pokrenula je 2001. godine.

Iz godine u godinu u planu knjižnice nalazi se otvaranje pokretne knjižnice za područja u kojima ne postoji centralna osnovna škola poput Lipovčana, Narte, Samarice i Ivanske.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
1. Kolarovi dani u Čazmi – pozivnica
(GMČ-s: izd-2001/12)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Bogatija knjižnica“, Večernji list, 22. prosinca 1987. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8525/114)

70-ih godina - Centar za informiranje

Radio Čazma

Radio Čazma bio je jedina informativna institucija na području općine Čazma te se kao takva nalazila u službi Socijalističkog saveza radnog naroda (SSRN) općine Čazma. U okviru svog redovnog emitiranja programa, svoju programsku politiku bazirao je na informativnoj, obrazovnoj, kulturnoj, propagandnoj i na glazbeno-zabavnoj djelatnosti. Voditelj Centra za informiranje radijskog programa bio je Zvonko Marinić.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Statistika broja sati emitiranja programa i vrstu emisija od 1975. do 1980. godine (Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Popis vlastitih radio emisija Radija Čazma iz Programa rada i financijskog programa za 1976. godinu (Arhiva Centra za kulturu)

70-ih godina - Centar za informiranje

Lokalni list Glas komune

Jedna od najvažnijih djelatnosti rada Centra za informiranje od 1977. do 1981. godine bilo je izdavanje lista Glas komune čiji je prvi broj izašao u studenom 1977. Glavni urednik bio je Zvonko Marinić, odgovorni urednik Jadranka Jurenec, dok su redakciju činili Zvonko Marinić, Jadranka Jurenec, Juraj Centner, Vladimir Hermanović, Ivan Salaj, Marija Latinac i Branka Stanišić.

Kao razlog pokretanja lista ističe se važnost informiranja unutar samoupravnog socijalističkog društva, donosno činjenica da svaki „naš građanin treba biti upoznat s političkim, ekonomskim, društvenim, kulturnim i drugim zbivanjima. Isto tako, uslijed neinformiranosti, život i rad na terenu su otežani, pa čak može doći i do štetnih posljedica.“

Od travnja 1979. godine list je postao dvomjesečnik. Posljednji, 26. broj izašao je u svibnju 1981. godine. Glavni i odgovorni urednik i dalje je bio Zvonko Marinić, a grafički Željko Stipanović. Redakcijski kolegij još su činili Mihajlo Bradić, Franjo Jagatić, Nikola Mikušić, Željko Stipanović i Anđelka Turković.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Uredništvo prvog broja lista Glas komune
(GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 7901_rv)

Naslovnice lista Glas komune, glasila SSRN-a općine Čazma koji je izlazio u sklopu Informativnog centra Narodnog sveučilišta “Slavko Kolar” Čazma od 1977. godine do 1981. godine

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 7901
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 7902
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 7903

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Centar za usmjereno obrazovanje
Osnovna muzička škola

Zbor radnika Centra za usmjereno obrazovanje na čelu s direktoricom Brankom Stanišić 1981. godine zbog premalog broja učionica, a povećanja broja učenika predlaže dvosmjenski turnus. Naime, iako je školske godine 1980./81. odlučeno da se Muzička škola preseli u Osnovnu školu „Milan Novačić“ u Čazmi, do tog nije došlo.

Ukupan broj učenika u školskoj godini 1988./89. iznosio je 435 u 16 odjeljenja, zaposleno je 20 profesora. Centar se nalazio u zgradi sveučilišta, koristio je 6 učionica koje svojom veličinom i funkcionalnošću nisu odgovarale. Zbog toga je 1989. godine pokrenuta izgradnja zgrade Centra za usmjereno obrazovanje u Čazmi, odnosno današnje zgrade srednje škole.

Ministarstvo prosvjete i kulture 1991. Centru daje suglasnost na tehničku dokumentaciju za gradnju nove zgrade. Škola prelazi u novu školsku zgradu tek školske godine 1999./2000.

Program muzičke škole je i dalje realiziran u suradnji s Muzičkom školom „Vatroslav Lisinski“ iz Bjelovara, a obuhvaćao je satove klavira, harmonike i gitare.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Srednjoškolci u podrumu”, Večernji list, 9. siječnja 1989. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8527/8)

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Uhodani čazmanski običaj“, Večernji list, 13. siječnja 1989. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8527/17)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Škola dana prve glazbenika“, Večernji list, 9. rujna 1982. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8520/326)
Ispričnica učeniku Željku Živici koju je napisao učitelj Željko Udović iz Muzičke škola (Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Fotografija zgrade Srednje škole Čazma, 2008. godina
(GMČ-s: Fototeka Zgr/6)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, “Prosjek ocjena – vrlo dobar”, Večernji list, 16. srpnja 1980. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8518/173)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Fotografija zgrade Srednje škole Čazma, 2008. godina
(GMČ-s: Fototeka Zgr/6)

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Auto-škola

80-ih godina auto-škola dobiva nastavničko vijeće vozača instruktora te pravilnik o organizaciji i radu.

Zakonom o sigurnosti prometa na cestama vozači-instruktori trebali su imati završen peti stupanj zbog čega su Josip Spinčić, Ivan Šalamunec i Alojz Podgorski 1985. godine poslani na doškolovanje.

Voditelj auto-škole 1985. godine postao je Ivica Šalamunec.

Auto-škola unutar Narodnog sveučilišta „Slavko Kolar“ Čazma prestala je djelovati 28. listopada 1986. godine. Jedno vrijeme djelovala je unutar Srednje škola Čazma. U Čazmi i danas postoji privatna auto-škola Vama d.o.o, čiji je osnivač Alen Mrazović.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Autoškola u Čazmi

(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 8059)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Školovanje vozača”, Večernji list, 13. svibnja 1989. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8518/111)

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Različiti programi i osposobljavanja

Unutar Centra za kulturu i obrazovanje i dalje su se provodili razni programi poput osposobljavanja za potrebe općenarodne obrane (ONO), društvene samozaštite (DSZ), higijenskog minimuma i slično, no 80-ih godina došlo je do njihove stagnacije. Većina OOUR-a već je bila obuhvaćena osnovnim tečajem zaštite na radu, a sljedeća razina obrazovanja morala je biti prilagođena radnim mjestima. Protupožarna zaštita nije realizirana ni 1981. ni 1982. godine.

Općinski komitet Saveza komunista Hrvatske (SKH) Čazma 9. svibnja 1988. godine naložio je Komitetima za ONO i DSZ da odmah uvedu danonoćno dežurstvo kod sredstava veza u svim organizacijama i zajednicama. Prve smjene u dežurstvu preuzeli su Dražen Pavlić, Anđelka Bočkor i Ankica Sušić.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Civilna zaštita“, Večernji list, 22. travnja 1980. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8518/104)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Odredili predavače“, Večernji list, 3. ožujka 1989. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8527/90)

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Kinoprikazivačka djelatnost

Tijekom 1981. godine RO „Novogradnja“ OOUR „Visokogradnja“ Daruvar provodila je adaptaciju kino sale, zbog čega je privremeno dvorana bila zatvorena.

U kinu su se prikazivala dva filma tjedno. To je ujedno bilo jedino kino na području općine jer stanje kinoaparature u Ivanskoj nije omogućavalo prikazivanje filmova. U izvještaju o radu Centra za kulturu za 1987. godinu ističe se veliki pad broja posjetitelja kina, za čak 8.204 posjetitelja.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Skuplje kino-ulaznice”, Večernji list, 16. kolovoza 1984. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8522/205)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Nova kino-aparatura”, Večernji list, 15. travnja 1987. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8525/26)

Što se gledalo u kinu od 1984. do 1990. godine?
Večernji list

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
1984. godina
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8522/146)

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Kulturne priredbe

Nakon što je općinski SIZ kulture i informiranja Čazma potpisao Samoupravni sporazum (SAS) s Regionalnim kazalištem „Virovitica“, Čazma dobiva redovite kazališne predstave. Financirane su na principu: jednu predstavu plaća sveučilište, a jednu RSIZ. Povećan je i broj koncerata zabavne glazbe. Organizatorica kulturnih priredbi Centra za kulturu Narodnog sveučilišta bila je Ankica Sušić.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Članak Franje Jagatića „Rekordan posjet”, Večernji list od 23. studenog 1983. godine

(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8521/238)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Letak predstave Regionalnog kazališta Virovitica održanoj u Čazmi 14. prosinca 1982. godine

(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Članak Franjo Jagatića „Publika (ne)voli kazalište”, Večernji list od 28. listopada 1987. godine

(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8521/211)

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Ugovor za koncert Novih fosila u kino dvorani 1982. godine

(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Ugovor za koncert LADO u kino dvorani 1985. godine

(Arhiva Centra za kulturu)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Ugovor za koncert zabavne glazbe u kino dvorani 1982. godine

(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Ponuda Jugokoncerta za koncert ansambla SAR E ROMA u kino dvorani u sezoni 1983/84

(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Prikupljanje knjiga”, Večernji list, 4. studenog 1980. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8518/277)

Knjižnica i čitaonica

Čitalačke navike 80-ih godina bile su i dalje slabe, fond knjižnice iznosio je 0,7 knjige po stanovniku što je bilo ispod svakog prosjeka, a knjižnica je djelovala u samo 60-ak kvadrata. Analizom programa Bibliotečno-informacijskog sustava općine Čazme iz 1988. godine vidljivo je kako knjižnica nema telefon, nedostaju kataložni ormarići, panoi i vitrine, pisaća mašina i fotokopirni stoj, postojeće police su nefunkcionalne i dotrajale. Knjižnica ne nabavlja ni jedne dnevne novine ili časopis. Bez obzira na to u knjižnici radnici sveučilišta organiziraju razne manifestacije s ciljem popularizacije knjige – izložbe knjiga, likovne izložbe, koncerte, književne smotre i književne susrete.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Klub ljubitelja riječi”, Večernji list, 26. prosinca 1988. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8526/145)

80-ih godina – Centar za kulturu i obrazovanje

Knjižnica i čitaonica

Na Radio Čazmi svakog četvrtka knjižničar je uređivao radio emisiju poezije, a subotom u okviru kontakt programa davao kraći osvrt na jednu novu knjigu iz knjižnice. Djelovala je i grupa „Mladi knjižničari“ sastavljena od srednjoškolaca. Što se tiče stručnog osposobljavanja, knjižničar je upisao studij bibliotekarstva uz rad školske godine 1987./88. kojeg je financirao SIZ kulture i informacija.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Bogatija knjižnica”, Večernji list, 7. svibnja 1982. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8520/174)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić „Književna večer”, Večernji list, 3. lipnja 1982. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8520/208)

80-ih godina - Centar za informiranje

Radio Čazma i Lokalni list Glas komune

U Centru za informiranje, u svibnju 1981. godine izašao je posljednji broj Glasa komune. Problem su bile financije, usluge tiska su poskupjele za 80% u odnosu na prethodnu godinu.

Zvonko Marinić, direktor radio-stanice, 1981. godine u dopisu o realizaciji kulturnih i informativnih djelatnosti s osvrtom na probleme vezane uz financiranje SIZ-u kulture i informacija piše kako stanica radi s opremom starom 10 godina, a „praktički svi uredjaji su dotrajali do te mjere da ne daju garanciju za siguran rad.”

Bez obzira na poteškoće, program se radnim danom emitirao od 12 do 17 sati, a u nedjelju od 9 do 14 sati. Od 1988. godine petkom se emitirao vrlo slušani noćni program i to od 18 do 2 sata iza ponoći.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, “Radio na glasačkim mjestima”, Večernji list, 13. siječnja 1989. godine (GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8527/19)

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Niz aktivnosti sveučilišta”, Večernji list, 14. siječnja 1980. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8518/8)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Ostvareni mnogi programi”, Večernji list, 6. studenog 1984. godine

(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8522/279)

90-ih godina

Početkom 90-ih došlo je do promjene u organizaciji sveučilišta. Iako u sastav sveučilišta ulazi Zavičajni muzej Čazma, vrlo brzo došlo je do izdvajanja pojedinih djelatnosti i njihovo osamostaljenje. Narodno sveučilište „Slavko Kolar“ podijelilo se na dva pravna subjekta: Informativni centar – Hrvatska radio postaja Čazma d.o.o. i Centar za kulturu „Slavko Kolar“ Čazma.

Knjižnica je i dalje ostala u sastavu sveučilišta, ali se seli u novi dislocirani prostor. Što se tiče kinoprikazivačke djelatnosti, kino je i dalje vrlo slabo posjećeno, zbog čega je jedno vrijeme obustavljeno.

U glazbenoj školi javlja se problem nastavničkog kadra, ali i prostora. U školskoj godini 1991./92. uveden je tečaj sviranja sintesajzera na koji je upisano 16 učenika.

Službeno, organizacija Narodnog sveučilišta “Slavko Kolar” Čazma briše se iz registra 11. studenog 1992. godine i time ono prestaje postojati. Osniva se Centar za kulturu “Slavko Kolar” koji je njezin pravni sljednik.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Pečat Osnovne organizacije sindikata radnika društvenih djelatnosti Čazma
(GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 6010)

90-ih godina – reorganizacija sveučilišta

Zavičajni muzej u sastavu Narodnog sveučilišta „Slavko Kolar” Čazma

Izvršni odbor Društva prijatelja muzeja Čazma na svojoj sjednici održanoj u lipnju 1990. godine donio je odluku da se Zavičajni muzej Čazma uključi u sastav Narodnog sveučilišta „Slavko Kolar“ Čazma. Zbor radnika sveučilišta na svojoj sjednici održanoj u srpnju 1990. godine donio je pozitivno mišljenje o toj odluci pa formirao Komisiju za primopredaju.

Komisiju za primopredaju Društva prijatelja muzeja činili su Branko Bradić, Nikola Bočkor, Božo Kirin, Ljubica Šestak i Franjo Živković, a Komisiju za primopredaju Narodnog sveučilišta Zvonko Marinić, Ankica Sušić i Milan Radanović. U to vrijeme postojalo je 10 muzejskih zbirki: Zbirka NOB-a i socijalističke revolucije, Etnografska zbirka, Arheološka zbirka, Zbirka obrta („Tehnička zbirka“), Zbirka oružja, Galerija umjetničkih radova, Kulturno-povijesna zbirka, Numizmatička i Prirodoslovna zbirka, te Zbirka književnika Slavka Kolara.

Nakon primopredaje Društvo prijatelja muzeja Čazma prestaje s radom.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Muzej u sveučilištu”, Večernji list, 23. siječnja 1991. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8529/30)

Kratka povijest muzeja

Kada govorimo o Zavičajnom muzeju, njegova povijest ne počinje s Narodnim sveučilištem, već mnogo ranije. Muzejska djelatnost veže se uz rad Društva prijatelja muzeja. Inicijativni odbor za osnivanje muzeja u Čazmi sastao se još 1956. godine, a do kraja 1957. prikupili su građu i organizirali prvi izložbeni postav muzeja u zgradi vojnokrajiške kurije smještene na Gradini. Službena osnivačka skupština Društva prijatelja muzeja Čazma održana je u Čitaonici Zadružnog doma (kasnije zgrada Centra za kulturu) 13. travnja 1958. godine. Predsjednik društva bio je Mihajlo Bradić, zamjenik Vinko Curiš, tajnica Viktorija Krajačić, njezin zamjenik Stjepan Krajačić, blagajnik Stjepan Pozaić.

Službeno „Narodni Muzej“ osnovan je 24. ožujka 1961. godine na temelju odluke Narodnog odbora općine Čazma. Tim stručnjaka Muzejskog društva Hrvatske 1962. godine izradio je prijedlog prvog stalnog postava, no do realizacije istog nije došlo. Odlaskom predsjednika društva Mihajla Bradića u Zagreb rad društva zamire zbog čega brigu o muzeju preuzima Savez boraca NOB-a, a potom 1966. godine Narodno sveučilište.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Vojnokrajiška zgrada na Gradini u kojoj se nalazio Zavičajni muzej Čazma
(GMČ-s: PMČ-1-1957)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Mihajlo Bradić, “Čuvanje kulturne baštine” o 20 godina rada Društva prijatelja muzeja, Glas komune, studeni 1977. godine
(GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 7901)

Kratka povijest muzeja

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Rješenje o osnivanju Narodnog muzeja u Čazmi iz 1961. godine
(GMČ-s: PMČ-1961-111-1 i PMČ-1961-111-2)

Kratka povijest muzeja

Zanimljivo je spomenuti projekt muzeja spomenika u Čazmi, autora Aleksandra Ljahnickyja, dovršenog 1968. godine. Objekt je trebao sadržavati prostore za stalne i privremene izložbe, prostor za predavanja, priredbe, sastanke te biblioteku i prateće prostore na tri etaže, na 2400 m2 raspoloživog prostora. Projekt nikad nije realiziran.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Muzej-spomenik u Čazmi, autor: arhitekt Aleksandar Ljahnicky (GMČ-s: PRO-1)

Kratka povijest muzeja

U zapisnicima Društva prijatelja muzeja 60-ih i 70-ih redovito se ističu problemi oko funkcioniranja muzeja, od zaštite predmeta, financiranja rada muzeja do održavanja zgrade. Zbog toga od 1976. godine novac za funkcioniranje muzeja više ne dolazi na račun Narodnog sveučilišta već na račun Društva prijatelja muzeja. Zaposlena je i prva stručna osoba - etnologinja Jasna Katarinić, koju na pola radnog vremena nasljeđuje Stevo Konjević, prof.

Uz Arheološku, Etnografsku zbirku i Zbirku NOB-a formiraju se nove – Zbirka oružja, Memorijalna zbirka Slavka Kolara te Kulturno-povijesna zbirka. Preuređuje se Spomen-kosturnica, postavlja se mozaik Ede Murtića, a potom i bista Slavka Kolara.

Spomen-kosturnica u Čazmi 1970. godine
(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 8070)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Upravni odbor Društva prijatelja muzeja Čazma ispred Zavičajnog muzeja 1978. godine
(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 7878)
Fotografija biste Slavka Kolara na Gradini
(GMČ, Memorijalna zbirka književnika i agronoma Slavka Kolara, Inv. broj SK-108)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Kratka povijest muzeja

U 80-ima se zapošljava arheolog kustos Vjekoslav Štrk na pola radnog vremena kako bi stručno vodio brigu o predmetima dok drugu polovinu radnog vremena obavlja poslove tajnika SIZ-a kulture i informacija. Početkom 80-ih postavljene su izložbe Narodnooslobodilačke borbe (NOB) u Andigolama i u Donjoj Šušnjari.

Samoupravnim sporazumom iz 1985. godine između SIZ-a za kulturu i informacije i Narodnog sveučilišta „Slavka Kolara“ Čazma definiran je opseg posla Vjekoslava Štrka. Prema sporazumu, SIZ se obavezuje osigurati sveučilištu sredstva za njegovu plaću. Na poslovima kustosa muzeja radio je četiri sata, a ostala četiri i dalje će obavljat poslove tajnika SIZ-a.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Fotografija Miška Bradića i Vjekoslava Štrka oko 1982. godine
(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj 8747)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Uređivanje muzejske zbirke u Andigolama. Na uređenju su sudjelovali (s lijeva na desno):Franjo Živković (drugi), Ivan Klepac (treći), Vjekoslav Štrk (peti) i Joža Živković (šesti).
(GMČ, Zbirka fotografija, Inv. broj FOT-301/1)
Fotografija zbirke NOB-a u Andigolama (Foto: Davor Kirin, 2024. godina)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Kratka povijest muzeja

Čim je muzej službeno ušao u sastav Narodnog sveučilišta krenulo se u izradu koncepcije novog stalnog postava. U elaboratu o preuređenju izložbenog postava stalnih muzejskih zbirki iz 1991. godine opisano je trenutno stanje. Zgrada muzeja bila je u derutnom stanju, otpadala joj je žbuka. Krovište je dotrajalo i na nekim dijelovima ulegnuto, dok je podrumski prostor vlažan i hladan. Električne instalacije su stare, sistem zaštite od požara manjkav. Česte su provale u muzej, a zgrada nema suvremenu protuprovalnu zaštitu. Što se tiče sredstva za rad, nedostaju preparatorska pomagala, tehnička oprema za terenska i kabinetska izvršavanja pojedinih programa i istraživanja te foto oprema. Nedovoljno je polica, ostakljenih vitrina i panoa. Stručna literatura posuđuje se od susjednih muzejskih ustanova. Do reorganizacije stalnog postava došlo je sredinom 90-ih godina.

1990-ih godina intenziviraju se istraživanja crkve sv. Marije Magdalene i okolnog prostora.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Dragutin Tadijanović u posjeti Zavičajnom muzeju u Čazmi (Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Dragutin Tadijanović u društvu Vinke Jelić Balta, Jadranke Kruljac Sever i Ankice Sušić u Zavičajnom muzeju Čazma (Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)

Kratka povijest muzeja

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, “Vrijedni arheološki nalazi”, Večernji list, 5. rujna 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/332)

Knjižnica

Početkom 90-ih knjižnica i čitaonica preselila se iz prostora Narodnog sveučilišta. Izvršno vijeće Skupštine općine Čazma 7. kolovoza 1990. godine donijelo je odluku da se knjižnica preseli u staru zgradu Dječjeg vrtića na adresi Alojza Vulinca 3, Čazma.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Knjižnica ili ...”, Večernji list, 7. kolovoza 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/303)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Zgrada starog vrtića, novi prostor u koji se seli knjižnica
(Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Knjižnica u sastavu Narodnog sveučilišta seli u novi prostor
(Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)

Knjižnica

Od veljače 1991. godine knjižnica je djelovala u novom namjenski uređenom prostoru opremljena suvremenom opremom. Sastojala se od čitaonice s 20 sjedećih mjesta, posudbenog i dječjeg odjela. Na dječjem odjelu program igraonice i pričaonice provodio se petkom poslije podne. U knjižnici je zaposlena Vinka Jelić na mjestu knjižničarke.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Mile Mamić iz Zavoda za hrvatski jezik drži predavanje u sklopu obilježavanja Dana hrvatskog jezika 16. ožujka 1991. godine
(Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Književni susret s Titom Bilopavlovićem nakon preseljenja knjižnice u novi prostor 1991. godine
(Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)

Radio Čazma

Tijekom Domovinskog rata Radio Čazma uvodi specijalizirane emisije za pripadnike oružanih snaga s područja Općine Čazma. U 1991. godini završeno je emitiranje noćnoga programa prijenosom priredbe Čazma Vukovarcima iz čazmanske kino dvorane, a započelo emitiranje tjedne Emisije za selo urednika i voditelja Vladimira Ožegovića. U listu 6. svibanj Informativnog centra Ivanić-Grad novinari su objavljivali tekstove iz čazmanske općine budući da Čazma nije imala svoje novine. List se prodavao na recepciji motela „Čazma“, a zbog velikog interesa i na kioscima „Vjesnik“. Na inicijativu ogranka Matice Hrvatske u Čazmi djelatnici Zavičajnog muzeja sudjelovali su u realizaciji radio-emisije o povijesti Čazme.

Početkom 1992. godine nezadovoljstvo programom, tehničkom opremljenošću i organizacijskim statusom Hrvatske radio-postaje Čazma dosegnulo je vrhunac. Najavljeno je osamostaljivanje radija izvan Narodnog sveučilišta, kao i mogućnost financiranja i ulaganja u bolju tehniku od strane Općine. Informativni centar Hrvatske Radio-postaje Čazma djeluje samostalno od 1992. godine.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, “”Vrabec” na odmoru”, Večernji list, 8. lipnja 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/216)

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Kino” i „Radio”, Večernji list, 20. rujna 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/352)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Kino” i „Skuplje želje i oglasi”, Večernji list, 7. veljače 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/41)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Informatika podbacila” i „Kino”, Večernji list, 28. lipnja 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/243)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Noćni program oduševljava”, Večernji list, 16. studenog 1990. godine
(GMČ, Zavičajna zbirka, Inv. broj 8528/434)

1992. godine – kraj Narodnog sveučilišta

Početkom 1992. godine direktor sveučilišta bio je Zvonko Marinić, računovođa Anđelka Bočkor, kustos Vjekoslav Štrk, knjižničarka Vinka Jelić, novinari Ankica Sušić, Željko Stipanović, Franjo Jagatić i Nikola Mikušić, tehničar Kruno Mužinić, kinooperater Vladimir Ruklić, biljeter Milan Radanović, te pomoćna radnica Lucija Devčić.

Na temelju odluke Zbora radnika Narodnog sveučilišta od 28. rujna 1992. godine došlo je do podjele Narodnog sveučilišta Slavko Kolar na dva pravna subjekta: Informativni centar – Hrvatska radio postaja Čazma d.o.o. i Centar za kulturu „Slavko Kolar“ Čazma. Ravnatelj Centra za kulturu bio je Vjekoslav Štrk, a direktor IC– Hrvatske radio postaje Čazma d.o.o. Zvonko Marinić.

Centar za kulturu „Slavko Kolar“ Čazma sa sjedištem u Čazmi, Trg Čazmanskog kaptola 13 registriran je 7. listopada 1992. godine. Upisane djelatnosti bile su kulturno-prosvjetna djelatnost, knjižnica i čitaonica, osposobljavanje kandidata za stjecanje posebnih znanja i vještina, osnovno dopunsko obrazovanje, muzej, galerije, zbirke i prikazivanje filmova.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Reorganizacija, pa pretvorba”, Večernji list, 30. rujna 1992. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

1992. godine – kraj Narodnog sveučilišta

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Rješenje Agencije za rekonstruiranje i razvoj o osnivanju Centra za kulturu “Slavko Kolar” Čazma od 28. rujna 1992. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Obavijest o brisanju organizacije Narodnog sveučilišta “Slavko Kolar” Čazma iz registra od 11. studenog 1992. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Odluka o imenovanju komisije za podjelu Narodnog sveučilišta od 31. prosinca 1992. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

90-te godine kroz oči Franje Jagatića

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Franjo Jagatić, „Kino opet radi”, Večernji list, 10. ožujka 1992. godine
(Arhiva Centra za kulturu Čazma)

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

2000-te godine

Novo tisućljeća donijelo je nove promjene unutar Centra za kulturu „Slavko Kolar”, pravnog sljednika Narodnog sveučilišta. Knjižničarska djelatnost se 2006. godine osamostalila. Nastaje Gradska knjižnica Slavka Kolara Čazma.

Centar za kulturu „Slavko Kolar” Čazma 2007. godine mijenja ime u Centar za kulturu Čazma. Muzejska djelatnost bila je primarna, pa se sve više razvijala. Uređuju se dvije galerije – Galerija Antona Cetína i Aleksandra Marksa, te tradicijska moslavačka kuća u Gornjem Mikloušu. Kinoprikazivačka djelatnost se zbog dostupnosti filmova na digitalnim platformama polako gasila. No, kino dvorana se i dalje koristila za gostovanja kazališta, nastupe KUD-ova, koncerte Glazbene škole Vatroslava Lisinskog, područnog odjeljenja Čazma, ali i za ostale potrebe stanovništva. Ravnateljica Centra za kulturu 2001. godine postaje Jadranka Kruljac Sever.

Radio Čazma je djelovao do 2010. godine kada dobiva novoga vlasnika, uređivačku politiku i novi naziv. Naime, 2010. godine Dražen Kocijan Kocka kupio je udjele u tadašnjoj Radio Čazmi, promijenio ime u Super Radio, preuredio prostorije, kupio novu opremu, raspisao audiciju za nove djelatnike. Uz radio djeluje i online portal Super portal.


Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Gradska knjižnica Slavka Kolara Čazma

Tijekom 2006. godine donesena je odluka o izdvajanju jedinice Gradske knjižnice iz sastava Centra za kulturu „Slavko Kolar“ Čazma i osnivanja samostalne Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma. Ravnateljica knjižnice postaje Vinka Jelić Balta.

Odluke o izdvajanju gradske knjižnice Centra za kulturu „Slavko Kolar” Čazma i osnivanja samostalne javne ustanove objavljene 14. srpnja 2006. godine, Službeni vjesnik, br. 32, str. 1158
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Gradska knjižnica Slavka Kolara Čazma

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Pozivnica i program Kolokvija o Slavku Kolaru u povodu 60. obljetnice smrti iz 2023. godine (Privatna zbirka)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Moderatorica Kolokvija i ravnateljica knjižnice Vinka Jelić Balta (Foto: Božica Brkan)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Zbirka kratke priče satire Prvih dvadeset uboda (GMČ, Memorijalna zbirka književnika i agronoma Slavka Kolara, Inv. broj 7338)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Knjiga recenzija radova Slavka Kolara Divan užas (GMČ, Memorijalna zbirka književnika i agronoma Slavka Kolara, Inv. broj 8407)

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Centar za kulturu Čazma

Zbog dotrajalosti vojnokrajiške zgrade na Gradini, muzejska građa je 2006. i 2007. godine preseljenja na novu lokaciju, današnju zgradu muzeja na adresi Trg Čazmanskog kaptola 13.

Centar za kulturu „Slavko Kolar“ Čazma svoje ime promijenio je 20. lipnja 2007. godine u „Centar za kulturu Čazma“.

Primarna djelatnost postala je muzejska. Unutar Centra za kulturu, za obavljanje muzejsko - galerijske djelatnosti još 2002. godine osnovana je ustrojbena jedinica Gradski muzej Čazma (muzej unutar ustanove).

Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju Centra za kulturu „Slavko Kolar” Čazma, Službeni vjesnik, 29. lipnja 2007. godine, br. 21, str. 768-769
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Galerija Antona Cetína

Unutar Centra za kulturu “Slavko Kolar” Čazma 2001. godine otvorena je Galerija Antona Cetín. U galeriji se nalazilo 19 djela koje je te godine Anton Cetín poklonio svojem rodnom gradu Čazmi.

Cetín je tijekom godina darovao Gradu Čazmi radove, a Grad Čazma ih je dao na upravljanje Gradskom muzeju Čazma. Vremenom se broj radova povećao tako da se danas u Knjizi pohrane muzeja nalazi 182 predmeta.

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Prva izložba Antona Cetína u domu DVD-a Čazma 1997. godine
(Arhiva Gradske knjižnice Slavka Kolara Čazma)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Fotografija postava Galerije Antona Cetína
(Foto: Davor Kirin, 2023. godina)

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Galerija Aleksandra Marksa

Galerija Aleksandra Marksa otvorena je 28. lipnja 2002. godine. U galeriji se nalaze predmeti koji čine Memorijalnu zbirku slikara (animatora, crtača, redatelja, ilustratora, dizajnera) Aleksandra Marksa nastalu donacijama obitelji Marks. Zbirka trenutno sadrži 257 predmeta.

Centar za kulturu 2022. godine tiskao je monografiju “Aleksandar Marks” povodom 100. godišnjice rođenja Aleksandra Marksa (1922. – 2022.)

Fotografija Aleksandra Marksa nastala prilikom otvorenja galerije
(GMČ, Memorijalna zbirka slikara (animatora, crtača, redatelja, ilustratora, dizajnera) Aleksandra Marksa, Inv. broj 9568)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Unutrašnjost knjige koju je Marks ilustrirao (GMČ, Memorijalna zbirka slikara (animatora, crtača, redatelja, ilustratora, dizajnera) Aleksandra Marksa, Inv. broj 7122/3)

Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Tradicijska moslavačka kuća

U sklopu Centra za kulturu nalazi se i Tradicijska moslavačka kuća. Kuća se nalazi u Gornjem Mikloušu, kč. br. 45. Izgrađena je 1924. godine. Kuća je kupljena 2008. godine, nalazila se u vlasništvu obitelji Modrić. Od 2010. godine u kući je izložena muzejska građa iz Etnografske zbirke, Tehničke zbirka i zbirke obrta te Zbirke namještaja.

Zadnja obnova kuće provedena je 2024. godine uz financijsku pomoć Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Čazme.

Zadnja obnova kuće 2024. godine
(Foto: Davor Kirin)
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Kuća u Mikloušu prije obnove 2008. godine (GMČ-s: PRO-2008/1)

Razgovor sa Franjom Jagatićem

Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu
Izložba - Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Impressum

Nakladnik: Centar za kulturu, Gradski muzej Čazma

Za nakladnika: Maja Cepetić Rogić

Autorica izložbe i izložbenog kataloga: Marina Junger Sokolović

Naslovnica: Pečat Narodnog sveučilišta "Slavko Kolar" Čazma (GMČ, Povijesna zbirka, Inv. broj 6009)

Računalna podrška: Željko Bilandžija, Codebyte, obrt za računalno programiranje, Pula

Izložbu su financirali Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Čazma

Čazma, 2024.